Kurs Formatora 2020 / 2021

Teologiczne wprowadzenie świeckich w posługę w Kościele. Od września ruszamy z drugą edycją formacji dla osób ze wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich – w formie stacjonarnej lub zdalnej (internetowej), w zależności od obowiązujących przepisów!

 

 

 

Lista uczestników na Kurs Formatora 2020/21 w formie stacjonarnej została zamknięta. Jeśli chcesz uczestniczyć w Kursie w sposób zdalny za pomocą przekazu internetowego, skontaktuj się mailowo z kierownikiem Kursu, ks. Wojciechem Maciążkiem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Dziękujemy!

W spotkaniu 05-12-2020 r. będzie można uczestniczyć tylko w formie on-line, o szczegółach uczestnicy zostaną poinformowani mailowo.

W sobotę 05 grudnia 2020 roku prelegentami będą:

preview

Pierwszym prelegentem będzie: ks. dr Klaudiusz Mann, absolwent biologii UJ (mgr), neurobiologii Max-Planck-Institut w Monachium (dr) oraz teologii (Rzym, Opole: mgr),wikariusz w parafii NSPJ w Bytomiu-Szombierkach: wybrane zagadnienie relacji wiara - nauka

preview

Drugim prelegentem będzie: ks. dr Wojciech Maciążek, notariusz kurii gliwickiej, odpowiedzialny za Kurs Formatorów. Jest jednym z twórców i prelegentów cyklicznych spotkań "Biblia małżeńska" w Parafii Chrystusa Króla w Gliwicach, oraz Kursu Formatora prowadzonym w Centrum Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II w Gliwicach.

Poprowadzi bloki tematyczne: Zagadnienie uzdrowienia w teologii.

preview
Po przerwie obiadowej dołączy do nas: dr Magdalena Jóźwik, ukończyła studia doktoranckie Wydziału Teologicznego UŚ, pracownik Katedry Teologii Dogmatycznej i Duchowości. Pracownik sekretariatu Synodu w Katowicach, autorka publikacji, prelegentka Dogmatyki dla liderów, cyklu formacyjnego przeznaczonego dla liderów i animatorów wspólnot parafialnych, prowadzonych w dekanatach przez Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej.

Poprowadzi bloki tematyczne: podstawy nauki o Trójcy Świętej, usprawiedliwienie – odkupienie – zbawienie w Chrystusie

O Kursie Formatora:

Skąd się biorą dogmaty wiary?

Co jest potrzebne do rozeznawania charyzmatów?

Jakie kryteria są stosowane do stwierdzania prawdziwości uzdrowienia?

Gdzie znajduje się granica między duchowością a zjawiskami psychicznymi?

Jak mówić do młodzieży przed bierzmowaniem i prowadzić małą grupę?

 

Na te i inne pytanie będziemy próbowali odpowiedzieć w ramach 10 spotkań KURSU FORMATORA.
Spotkania będę odbywały się w jedną sobotę w miesiącu od września 2020 do czerwca 2021 roku w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. W treści Kursu Formatora jest wpisana podstawowa wiedza z takich dziedzin jak teologia biblijna, dogmatyczna, moralna, fundamentalna, pastoralna i liturgika. Zajęcia będę miały formę wykładów.

 

Do prowadzenia Kursu zapraszamy kompetentnych w swoich dziedzinach świeckich i duchownych, mających jednocześnie doświadczenie wspólnot i ruchów kościelnych. W pierwszej edycji zaproszenia do prowadzenia zajęć przyjęli: dr Maria Miduch (teologia biblijna), ks. dr hab. Krystian Kałuża (teologia fundamentalna), ks. dr Andrzej Demitrów (biblistyka), dr Maciej Górnicki (teologia duchowości), dr Magdalena Jóźwik (dogmatyka), dr Sławomir Zatwardnicki (dogmatyka), o. dr Wit Chlondowski OFM (dogmatyka), ks. dr Mariusz Drygier (historia Kościoła), dr hab. Aleksander Bańka (teologia moralna), ks. dr Piotr Borowiak (liturgika), ks. mgr-lic. Adam Fabiańczyk (prawo kanoniczne), ks. dr Krzysztof Matuszewski (psychologia), ks. dr Robert Sadlak (teologia pastoralna), ks. mgr-lic. Artur Sepioło (teologia pastoralna).

 

Spotkania będą odbywały się w daną sobotę w godzinach od 9:00 do 17:30. Rozpoczną się one od wspólnej modlitwy uwielbienia, a następnie wykłady będą prowadzone w czterech tematycznych blokach 80-minutowych z dwoma przerwami kawowymi i jedną dłuższą przerwą obiadową.

 

Orientacyjny plan soboty wygląda następująco:

 

09:30 - 10:00       Uwielbienie

10:00 – 11:20      Blok I

11:20 – 12:00      Przerwa kawowa

12:00 – 13:20      Blok II

13:20 –14:10       Przerwa obiadowa

14:10 – 15:30      Blok III

15:30 – 16:00      Przerwa kawowa

16:00 – 17:20      Blok IV

17:20 – 17:30      Podsumowanie i ogłoszenia

 

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa: Kurs Formatora

Organizator: Kuria Diecezjalna w Gliwicach we współpracy z Inicjatywą MISSIO

Kierownik kursu: ks. dr Wojciech Maciążek, notariusz Kurii Diecezjalnej w Gliwicach

Wykłady i warsztaty: Biblia, dogmat, posługa, duchowość i inne

Mówcy: kompetentni prowadzący z doświadczeniem Kościoła

Czas: 10 spotkań, jedna sobota w miesiącu:

 Rok 2020

       19 września
       10 października
       21 listopada
       05 grudnia

Rok 2021
       16 stycznia
       13 lutego 
       20 marca
       17 kwietnia
       15 maja 
       12 czerwca

 

Adresaci: dla osób ze wspólnot i stowarzyszeń, pracujących z młodzieżą przed bierzmowaniem, wszystkich zainteresowanych

Miejsce: Centrum Edukacyjne im. św. Jana Pawła II w Gliwicach (ul. Jana Pawła II 5A)

Koszt: 55 zł za pojedyncze spotkanie (jedna sobota) lub 500 zł za całość kursu (10 sobót); w cenę Kursu  wliczone są materiały i serwis kawowy (obiad we własnym zakresie)

Zapisanie się na kurs jest równoznaczne z przyznaniem miejsca na każde z 10 spotkań, co zobowiązuje do uiszczenia opłaty za całość kursu (pojedynczo za każdy zjazd danego miesiąca lub za całość z góry we wrześniu)

Wpłaty: na konto Kursu Formatora – dane do przelewu poniżej

Diecezja Gliwicka

ul. Łużycka 1

44-100 Gliwice

Bank Pekao SA I/O Gliwice

06 1240 1343 1111 0010 0621 2558

koniecznie z dopiskiem: Darowizna na cele kultu religijnego

 

Informacje: https://kuria.gliwice.pl/kurs-formatora/