Pomoc Siostrom i Braciom z Ukrainy

Pragniemy włączyć się w pomoc naszym Siostrom i Braciom z Ukrainy.

 

 

 

 

 

Drodzy Przyjaciele,

Ponad 20 lat pomagamy wspólnotom charyzmatycznym na Ukrainie, z różnych Kościołów i tradycji, skoncentrowani wokół służby rodzinie, ewangelizacji i jedności Chrześcijan. Mamy stały kontakt z liderami i duszpasterzami wspólnot. Wielu z nich to nasi przyjaciele.

Od czwartku 24-02-2022 (dnia rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę) odbieramy dramatyczne telefony z prośbą o pomoc. Wiele rodzin z zaprzyjaźnionych wspólnot, w poczuciu bezpośredniego zagrożenia życia, podejmuje decyzję o ewakuacji i szuka schronienia w Polsce.

Jesteśmy świadomi, że zanim zadziałają instrumenty pomocy ze strony polskiego państwa, osoby wyjeżdżające z Ukrainy będą musiały podjąć trud podróży, to co najmniej kilkadziesiąt godzin, a być może kilka dni.
Będą wśród nich rodziny z małymi dziećmi.
Chodzi nam o doraźną pomoc na kilka – kilkanaście pierwszych dni dla osób, które szukają schronienia w naszym kraju.

Prosimy Was o pomoc.

Widzimy kilka możliwości, które możemy zrealizować w naszych wspólnotach:

1. Stworzenie imiennej listy osób gotowych na przyjęcie uchodźców pod dach – baza noclegowa.
2. Stworzenie imiennej listy osób gotowych wesprzeć logistycznie uchodźców (transport, pomoc w kontakcie z urzędami, opieką medyczną, itp.)
3. Zorganizowanie wsparcia rzeczowego i finansowego na rzecz uchodźców.

Od dnia 28-02-2022, odpowiadając na apel władz by włączać się w większy strumień pomocy Ukrainie, wszelką chęć pomocy prosimy kierować do Gliwickiego Caritasu:  https://caritas-gliwice.pl/pomoc-dla-ukrainy/

Dziękujemy

Prosimy też o modlitwę za sytuację na Ukrainie.