Chiny szansa czy zagrożenie

24.02.2018.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Chiny – szansa czy zagrożenie”. W ramach wydarzenia proponujemy projekcję dwóch filmów oraz czas na dyskusję.

Miejsce: Centrum Edukacyjne im. św. Jana Pawła II w Gliwicach ul. Jana Pawła II 5 a

Plan spotkania:
17:00 - Rozpoczęcie spotkania - przywitanie gości, krótkie wprowadzenie
17:15 - Projekcja pierwszego filmu "W imię Konfucjusza"
18:10 - Przerwa
18:30 - Projekcja drugiego filmu "Trudno uwierzyć"
19:25 - Projekcja komentarza p. Hanny Shen*
19:40 - Dyskusja
20:15 - zakończenie

 

Projekcja filmu o działających także w Polsce Instytutach Konfucjusza Tytuł filmu: "W imieniu Konfucjusza"
Reżyseria i produkcja: Doris Liu Gatunek: dokument Czas trwania: 52 min (polskie napisy)Komunistyczne Chiny przez dziesięciolecia robiły co mogły, aby zniszczyć konfucjanizm, a teraz za jego pomocą pragną ocieplić swój wizerunek na świecie. Takie rozwiązanie podsunął kilka lat temu prezydentowi Hu Jintao jeden z chińskich think-tanków, sugerując położenie nacisku na wykorzystanie kultury do promocji komunistycznej ideologii.

Dlatego powołano Instytut Konfucjusza (IK), który nie tyle propaguje konfucjanizm, co służy partii. Instytut jest zarządzany przez Chińskie Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban) będące pod ścisłą kontrolą partii komunistycznej. Teoretycznie IK mają propagować kulturę i język chiński, rozwijać międzynarodową współpracę kulturalną oraz działania na rzecz przyjaznych stosunków między krajami.

Jednak aktywność IK zakłada także łamanie zasad, jakie przez lata wypracowały sobie zachodnie państwa, m.in. niezależność akademicką i swobodę wypowiedzi. O tym, dlaczego Instytuty Konfucjusza są chińskim koniem trojańskim, napisała w artykule, jaki ukazał się 9 maja br tego roku w amerykańskim piśmie „Foreign Policy” Rachelle Peterson. Autorka poświęciła dwa lata na badanie działalności IK w Nowym Jorku i New Jersey.


Projekcja filmu o przymusowym pobieraniu organów w Chinach
Tytuł filmu: "Nie do uwierzenia"
Reżyseria i produkcja: Ken Stone Gatunek: dokument Czas trwania: 56 minZdarzało się to wcześniej: rządy zabijały swoich obywateli z powodu ich przekonań politycznych lub religijnych. Ale nie zdarzyło się to nigdy na taką skalę.

"Trudno uwierzyć" to dokument-dochodzenie w sprawie jednej z najbardziej przerażających zbrodni naszych czasów: przymusowemu pobieraniu narządów od dziesiątków tysięcy chińskich więźniów sumienia, a także o reakcji albo braku reakcji na tę zbrodnię na całym świecie.

7-letnie dochodzenie, wyznanie lekarza, determinacja syna osoby ocalałej z Holokaustu, wytrwałość ofiar – o tym jest "Nie do uwierzenia".

Film bada tajemnicę, dlaczego tak mało osób zdaje się zwracać uwagę na przestępstwo tak przerażające, że jest ono nie do uwierzenia.

Każdego dnia w Chinach dla narządów zabijane są dziesiątki osób, przede wszystkich zwolennicy represjonowanego ruchu Falun Gong, ale też chrześcijanie, Tybetańczycy, Ujgurzy. Szacuje się, że w ChRL dokonywanych jest od 60 do100 tys. przeszczepów rocznie, o wiele więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie.


Komentarz pani Hanny Shen:

Hanna Shen jest częstym gościem programu “Kowalski & Chojecki NA ŻYWO”.  Jest korespondentką Gazety Polskiej Codziennie i Radia WNet. Jej artykuły ukazują się także w Nowym Państwie i Gazecie Polskiej. Współpracowała też z Naszym Dziennikiem, Portalem Spraw Zagranicznych,Wirtualną Polską, Frondą, Głosem, Taipei Times, Epoch Times, Liberty Times, Prawicy.Net, Ruchem Rodaków i Telewizją Republika. W 2016 r.
w czasie wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce, Kancelaria Premiera RP cofnęła Hannie Shen akredytacje na spotkanie premier Beaty Szydło i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Był to wynik nacisku ze strony Chin. Dziennikarka wielokrotnie krytycznie oceniała łamanie praw człowieka przez komunistyczne władze w Pekinie.


Więcej informacji nt proponowanych filmów można znaleźć : https://www.ch.org.pl/


Wstęp wolny